Bio rezonans titreşim tıbbı olarak tanımlanır. Biyokimyasal değil biyofiziksel bir tekniktir. İlaç kullanılmaz ve uygulama tamamen ağrısızdır. Hiç bir yan etkisi yoktur.

Evrende var olan her şeyin kendisine özgü bir titreşimi vardır. Hücrelerin, dokuların, organların, herşeyin kendilerine özgü frekansları vardır. İnsan organizmasındaki trilyonlarca hücre hepsi kendi frekanslarında titreşir. Araştırmacılar normal işleyen vücut sistemlerinin, organların yanı sıra alerjenlerin, virüslerin, bakterilerin, parazitlerin ve toksinlerin kendine özgü dalga ve titreşimlerini analiz etmişlerdir. Eğer yanlış beslenme, stres, hareketsiz bir yaşam, kimyasal toksinler, ağır metaller, zirai ilaç artıkları, genetiği değiştirilmiş ürünler, jeopati, elektromanyetik kirlilik ya da negatif olumsuz duygular varsa, vücudun sağlıklı titreşimleri dengesiz yada zayıf hale gelmektedir. Kendine ait sağlıklı titreşimleri olmayan bir vücut, çevresindeki virüslere, bakterilere, parazitlere, mantarlara ait olan titreşimlere, toksik kimyasal maddelere ya da ağır metallere vs. daha fazla direnemez.

Vücuttaki kontrol süreçleri sağlıksız titreşimlerden etkilendiğinde, biyokimyasal, metabolik bir bozulma ve fonksiyon bozukluğu ve bunu takiben de vücutta hastalıklar meydana gelmektedir. Biorezonans yöntemi ise bu bozulmuş titreşimleri yok etme ya da en azından zayıflatarak organizmaya kendini yeniden onarma şansını verme fikri ile geliştirilmiştir. Hastaya ait patolojik frekanslar ters çevirilip silindikleri için bağışıklık sistemini bozan engeller kaldırılmış olur. Vücut sağlıklı bir biçimde çalışmaya başlar.